Informace o projektu
Soukromoprávní vymáhání škody v soutěžních věcech – sci-fi, nebo blízká budoucnost?
(Soukromoprávní vymáhání)
- Kód projektu
- MUNI/A/1321/2014
- Období řešení
- 1/2015 - 12/2015
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Grantová agentura MU
- DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Právnická fakulta
- JUDr. Tomáš Kubeša, Ph.D.
- doc. JUDr. Pavel Koukal, Ph.D.
- Mgr. Ing. Kamil Nejezchleb, Ph.D.
EK přijala v dubnu 2014 směrnici ke zlepšení podmínek pro vymáhání náhrady škody způsobené porušením hospodářské soutěže. Tato směrnice obsahuje nástroje k implementaci do národních právních řádů do konce roku 2015. Nastala tak příležitost k funkčnímu nastavení tohoto systému v ČR. Ambicí tohoto projektu je zmapovat stav právní úpravy v oblasti v ČR a analyzovat, nakolik je využívána možnost vymáhat škodu způsobenou porušením soutěžních pravidel v praxi. V další fázi řešitelé hodlají analyzovat jednotlivé problematické aspekty v této oblasti a identifikovat příčiny, proč je soukromoprávní vymáhání soutěžního práva v ČR užíváno jen omezeně. Dále řešitelé porovnají zjištěné skutečnosti se zněním navrhované směrnice a identifikují, zda její transpozice do právního řádu ČR může vést k soukromoprávnímu vymáhání soutěžního práva. Závěrečná fáze projektu bude zaměřena de lege ferenda, řešitelé formulují doporučení pro transpozici této směrnice a případně další opatření, která by měla být přijata pro rozvoj soukromoprávního vymáhání soutěžního práva v ČR. V projektu budou řešena rovněž rizika, spojená se vztahem s veřejnoprávním vymáháním.
Pramenem budou rozhodnutí soutěžních orgánů a soudů v ČR I EU. Samozřejmá je opora v literatuře, včetně ekonomických principů, na kterých stojí přístupy k vyčíslování škody způsobené porušením soutěžního práva.
Volba tématu koresponduje s akademickým i profesním zaměřením řešitelů. Projekt je koncipován mezioborově, důraz je kladen především na právo soutěžní a soukromé právo procesní, ale rovněž na ekonomické teorie a východiska využívané při kalkulaci škody.
Téma projektu bylo zvoleno v návaznosti na přijetí Směrnice na vymáhání soukromoprávní náhrady škody způsobené porušení soutěžních pravidel a s ní spojené povinnosti ji transponovat do právního řádu ČR. Pozornost bude zaměřena také na vliv činnosti soutěžních orgánů na vymáhání soukromoprávní náhrady škody způsobené porušením soutěžních pravidel a na soudní praxi v této oblasti v ČR.
Vyústěním práce na projektu budou publikace ve sbornících či odborných periodikách, příspěvek na zahraniční konferenci shrnující zjištěné skutečnosti, možnosti a omezení přijímané směrnice pro právní praxi v ČR a zamyšlení nad možností případných zlepšení, či nástroji umožňujícími rozvoj soukromoprávního vymáhání škody způsobené porušením pravidel soutěžního práva v ČR.
Publikace
Počet publikací: 9
2016
-
Aktuální stav, právní předpoklady a východiska soukromoprávního vymáhání škody způsobené porušením soutěžního práva v ČR
Časopis pro právní vědu a praxi, rok: 2016, ročník: 24, vydání: 4
-
Nerovnost subjektů ve sporech o vymáhání újmy způsobené protisoutěžním jednáním
Rok: 2016
-
Soutěžitel právnickou osobou?
Rok: 2016
2015
-
Analysis of tools introduced by the Directive on antitrust damage actions
Rok: 2015, druh: Další prezentace na konferencích
-
Analysis of tools introduced by the Directive on Antitrust Damages actions
Rok: 2015
-
NEROVNOST SUBJEKTŮ VE SPORECH O VYMÁHÁNÍ ÚJMY ZPŮSOBENÉ PROTISOUTĚŽNÍM JEDNÁNÍM
Rok: 2015, druh: Další prezentace na konferencích
-
Soukromoprávní vymáhání škody způsobené protisoutěžním jednání - určení výše škody a role soft law
Časopis pro právní vědu a praxi, rok: 2015, ročník: 23, vydání: 3
-
Soutěžitel právnickou osobou?
Rok: 2015, druh: Další prezentace na konferencích
-
Vzájemný vliv veřejnoprávní ochrany hospodářské soutěže a soukromoprávního vymáhání škody způsobené porušením soutěžního práva - role soft law
Rok: 2015, druh: Další prezentace na konferencích