Vedení SCI MUNI již druhým rokem udělilo ocenění významným spolupracujícím organizacím, školám, pedagožkám a pedagogům i absolventkám a absolventům fakulty.
Všem oceněným gratulujeme.
Fakulta ocenila spolupracující školy
V kategorii „spolupracující škola“ udělil děkan Tomáš Kašparovský Cenu Přírodovědecké fakulty MU těmto institucím:
Gymnázium Brno, Slovanské náměstí
Gymnázium dlouhodobě spolupracuje se SCI MUNI při organizaci popularizačních aktivit, přednášek, exkurzí či při řešení projektů Středoškolské odborné činnosti. Pod vedením Moniky Jörkové se studenti i studentky gymnázia opakovaně účastní exkurzí na naší fakultě, například na Ústavu antropologie SCI MUNI. Zde mají možnost vyzkoušet si použití tradičních i pokročilých metod studia lidského těla a jejich využití v designu výrobků denní potřeby či při kriminalistické identifikaci osob. Zástupci SCI MUNI mají každoročně mnoho příležitostí představit studentkám a studentům gymnázia témata z aktuální praxe v různých oblastech přírodních věd. Úzká spolupráce napomáhá motivaci studujících, potenciálních uchazečů, o studium přírodovědných oborů či matematiky.
Cenu převzal ředitel gymnázia, Mgr. Dalibor Kott a paní učitelka RNDr. Monika Jörková.
Střední průmyslová škola chemická a gymnázium Brno
Mezi SCI MUNI a Střední průmyslovou školou chemickou a gymnáziem v Brně (SPŠCHG Brno) existuje dlouholetá úzká spolupráce. SPŠCHG Brno je tzv. klinickou školou MUNI a podílí se na praktické výuce studentek a studentů učitelství. Řada pedagogů školy a zároveň našich absolventek a absolventů se podílí na výuce studentů učitelství chemie na SCI MUNI nebo se zapojuje do popularizace chemie a přírodních věd, například v rámci Noci vědců. Ústav chemie SCI MUNI také mnoho let hostí Letní chemické soustředění, které pořádá SPŠCHG ve spolupráci se Střediskem volného času Lužánky. Díky kvalitnímu programu a nadšení lektorů a lektorek se dlouhodobě daří zaujmout mladší středoškolské studenty, představit jim chemii jako perspektivní obor a motivovat je k pozdějšímu studiu chemie a příbuzných oborů na naší fakultě.
Cenu převzal ředitel Střední průmyslové školy a gymnázia, Ing. Vilém Koutník.
Základní umělecká škola Jaroslava Kvapila Brno
SCI MUNI od roku 2016 úzce spolupracuje se Základní uměleckou školy Jaroslava Kvapila, konkrétně s výtvarným oborem, který vede oceňovaná výtvarnice Pavla Dvorská. Každoročně organizuje v Botanické zahradě SCI MUNI výstavu výtvarných dětských prací na přírodovědné téma. Děti i jejich pedagogové se na výstavu každoročně připravují několik měsíců. Výstava se stovkami obrázků a botanických kreseb trvá vždy od listopadu do prosince. Hudební vystoupení v rámci vernisáže připravují žáci a žákyně hudebního oboru se svými vyučujícími. Díky vzájemné spolupráci děti získávají vztah k přírodním vědám. Propojujeme tak biologii s uměním. Mnoho žáků a žákyň se do Botanické zahrady SCI MUNI rádo opakovaně vrací.
Cenu za ZUŠ Jaroslava Kvapila převzala výtvarnice MgA. Pavla Dvorská.
V kategorii „významné spolupracující organizace“ Cenu Přírodovědecké fakulty MU z rukou děkana Tomáše Kašparovského převzali zástupci a zástupkyně těchto organizací:
Masarykův onkologický ústav
Masarykův onkologický ústav (MOÚ) je největším onkologickým centrem v České republice, které poskytuje nejen zdravotní služby, ale také provádí výzkum a vzdělává v oblasti prevence, diagnostiky a léčby solidních nádorů. SCI MUNI s MOÚ dlouhodobě a těsně spolupracuje, zejména s centrem RECETOX. Od roku 2017 může RECETOX využívat expertízu odborníků a zkušeností MOÚ v oblasti rozvoje biobankovacích kapacit, technologií a systému pro budování vlastní biobankovací kapacity RECETOX RI. Obě instituce se podílí na výzkumné infrastruktuře BBMRI a při budování komplementární mezinárodní výzkumné infrastruktury EIRENE. MOÚ je rovněž partnerem RECETOXu ve strategickém projektu H2020 TEAMING „CETOCOEN Excellence“ a podílí se na řadě projektů v oblasti výzkumné spolupráce.
Cenu převzal ředitel Masarykova onkologického ústavu, prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.
SHM, s.r.o.
Statutární zástupce: Ing. Petr Mrkos, MBA
Společnost SHM, s.r.o. se věnuje vývoji, výzkumu a přípravě PVD povlaků na komponenty a různé druhy nástrojů. Se společností SHM spolupracuje SCI MUNI dlouhodobě a intenzivně zejména v oblasti vývoje nových technologických postupů pro přípravu materiálů ve formě tenkých vrstev. Jedná se o jedinečnou symbiózu univerzitního pracoviště, které poskytuje hlubokou teoretickou znalost problematiky, unikátního přístrojového vybavení pro analýzu depozičního procesu a připravených tenkých vrstev; s výrobní společností s bohatou průmyslovou praxí a zkušeností s řešením reálných technologických problémů. Odbornice a odborníci ze SHM se zapojují rovněž do výuky formou přednášek nebo vedením doktorských prací. Firma SHM a SCI MUNI jsou řešiteli několika projektů, a to jak vlastních, tak projektů aplikovaného výzkumu podpořeného významnými granty. Výsledkem úzké spolupráce je také několik společných publikací v prestižních odborných časopisech.
Cenu převzal Mgr. Vjačeslav Sochora, Ph.D., vedoucí výzkumu a vývoje.
ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o.
Se společností ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o., která je součástí nadnárodní skupiny onsemi, spolupracují fyzikální ústavy SCI MUNI několik desetiletí, a to jak na poli výzkumu a vývoje v oblasti fyziky polovodičů, tak v oblasti vzdělávání. S onsemi dlouhodobě spolupracujeme také na řešení řady výzkumných projektů aplikovaného výzkumu. V rámci úzké spolupráce byla na Ústavu fyziky kondenzovaných látek vybudována jedinečná laboratoř s čistými bezprašnými prostorami, která slouží pro praktickou výuku přípravy mikroelektronických součástek na křemíkových deskách. Laboratoř je využívána v rámci našich studijních programů, ale také pro výuku studentů a studentek z dalších českých škol. V současnosti je připravována významná modernizace laboratoře.
Cenu převzal viceprezident společnosti onsemi a jednatel ON Semiconductor Czech Republic, Ing. Aleš Cáb.
Ceny uděluje SCI MUNI také v kategorii učitel/učitelka
V kategorii učitel/učitelka udělil Cenu Přírodovědecké fakulty MU Tomáš Kašparovský následujícím osobnostem:
Mgr. Ivana Galíková
Gymnázium P. Křížkovského s uměleckou profilací
Ivana Galíková vyučuje na Gymnáziu Křížkovského v Brně biologii a matematiku. Svůj hluboký zájem a lásku k přírodním vědám předává svým studentům a studentkám a podporuje je v jejich přírodovědných aktivitách. Někteří ze studentů či studentek úspěšně spolupracují s naší fakultou např. v rámci Středoškolské odborné činnosti. Se svými studenty a studentkami také pravidelně navštěvuje vybraná pracoviště fakulty v rámci exkurzí. Ivana Galíková je vynikající pedagožkou s hlubokým zájmem o přírodní vědy. Průběžně se vzdělává v řadě kurzů pořádaných MUNI i naší fakultou.
Mgr. Patrik Král
Gymnázium a jazyková škola s právem státní zkoušky Břeclav
Patrik Král působí od roku 2014 na Gymnáziu Břeclav. Kromě výuky biologie působí na škole jako koordinátor ekologické výchovy. Na gymnáziu vede mj. biologicky zaměřené práce SOČ a ročníkové práce, organizuje a připravuje studentky a studenty na biologickou i ekologickou olympiádu, CO2 ligu a soutěž v prezentačních dovednostech. Spolupracuje s řadou organizací jako lektor či popularizátor přírodních věd. Každoročně se účastní se studentkami a studenty programu 100 vědců do středních škol. Organizuje exkurze na odborných univerzitních pracovištích. Patrik Král byl svými studenty již třikrát nominován na cenu pro pedagogy Global Teacher Prize Czech Republic. S naší fakultou dlouhodobě spolupracuje při výchově budoucích učitelů mj. vedením studentských praxí, od roku 2019 vyučuje na naší fakultě předmět Seminář z didaktiky biologie.
Mgr. Zdeněk Kříž, Ph.D.
Základní škola a mateřská škola Vysoké Popovice
Zdeněk Kříž více než 10 let vedl Základní školu Veverské Knínice, aktuálně je ředitelem Základní školy a mateřské školy Vysoké Popovice. Jeho působení ve školství je provázeno neutuchajícím zájmem o nové trendy ve výuce přírodovědných předmětů a snahou o modernizaci a rozšíření vybavení školy, která se se pod jeho vedením mj. aktivně zapojuje do ověřování nových učebních materiálů, do programů popularizace vědy a žáci se pravidelně účastní vzdělávacích aktivit Bioskopu. Svým pozitivním a zapáleným přístupem výrazně přispívá k rozvíjení zájmu žáků o poznávání přírodních souvislostí i jejich motivaci ke studiu přírodních věd. Je absolventem naší fakulty, kde po studiích působil jako vědec se zaměřením na výpočetní chemii, později se věnoval profesní přípravě budoucích učitelů chemie. Do roku 2021 se aktivně podílel na výuce na ústavu NCBR, a to především didaktiky chemie a aplikované matematiky pro biology. Zdeněk Kříž se dlouhodobě podílí také na tvorbě učebnic, učebních materiálů a pomůcek pro základní školy či rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání.
Mgr. Václav Piskač, Ph.D.
Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše
Václav Piskač je uznávaným učitelem fyziky. Jeho výuka je pověstná aktivními metodami učení s množstvím demonstračních a žákovských experimentů, včetně vlastnoručně vyrobených pomůcek. Již téměř dvě desetiletí spolupracuje s naší fakultou také při vzdělávání budoucích učitelů fyziky. Vyučuje a připravuje kurzy zabývající se didaktikou fyziky, je tvůrcem a učitelem nového volitelného předmětu Žákovské pokusy. Aktivně se účastní probíhající inovace státní závěrečné zkoušky z fyziky a didaktiky fyziky. Do vzdělávání budoucích učitelek a učitelů fyziky na naší fakultě přináší hluboké znalosti a zkušenosti z mnohaleté praxe učitele na střední škole. Předává je studentům a studentkám s citem, přehledem a nadšením. Studenti i pedagogové se s ním mohli setkat ve Fyzikálních kavárnách pořádaných na naší fakultě. Řadu let byl hlavním metodikem Regionálních center Elixíru do škol sdružujících aktivní a motivované učitelky a učitele fyziky základních a středních škol. Zabýval se mj. systémem dalšího vzdělávání pedagogů v přírodních vědách a informatice i přípravou elektronické učebnice fyziky pro střední školy.
PaedDr. Lenka Ryšavá
Gymnázium Brno, Křenová
Lenka Ryšavá je zapálenou vyučující biologie na gymnáziu Křenová v Brně. Dlouhodobě spolupracuje se SCI MUNI a jejím Ústavem experimentální biologie. Každým rokem se mj. zapojuje do pořádání série přednášek z oblasti Populační genetiky a Paleogenetiky pro studenty a studentky 4. ročníků gymnázia. Přednášky i exkurze na našich pracovištích, konkrétně do laboratoře na Oddělení genetiky a molekulární biologie Ústavu experimentální biologie, studentům zprostředkovávají témata, která jsou součástí osnov středních škol, ale i oblasti, jež studujícím umožní lépe pochopit krásu biologie i náročnou oblast populační genetiky. Lenka Ryšavá se pravidelně účastní Kurzů z genetiky pro středoškolské učitele a načerpané poznatky následně v rámci výuky předává studentům. Díky dlouhotrvající spolupráci a nadšení pro přírodní vědy motivuje řadu nadaných studentek a studentů, kteří se uchází o studium na naší fakultě.
Ceny byly uděleny i v kategorii Absolvent/absolventka
V kategorii absolvent/absolventka udělil děkan Tomáš Kašparovský Cenu Přírodovědecké fakulty MU následujícím osobnostem:
Mgr. Martin Smetana
Martin Smetana vystudoval na naší fakultě Systematickou biologii a ekologii se zaměřením na botaniku. V současnosti působí v Nadaci Partnerství, kde je klíčovou postavou projektu Živá půda. Svoji profesní dráhu propojil i s praktickou péčí o krajinu a její biodiverzitu, a to z pozice soukromého zemědělce. Je držitelem 1. ceny v soutěži Adapterra Awards 2019 v kategorii Volná krajina i dalších významných ocenění. Na přednáškách a exkurzích pro veřejnost často popularizuje právě význam biodiverzity a ekosystémového fungování. Martin Smetana působí v řadě projektů zaměřených na zvýšení biodiverzity, obnovu zemědělské i kulturní krajiny a ohrožené populace hmyzu či obratlovců. V současnosti spolupracuje např. na genetickém výzkumu populace modráska hořcového, podílí se na záchranném programu vymírajícího modráska komonicového a dalších druhů motýlů, v rámci projektu LIFE spolupracuje na repatriaci jasoně červenookého.
Mgr. Martina Pokorná, Ph.D., MBA
Martina Pokorná byla absolventkou SCI MUNI, kde vystudovala biochemii a biomolekulární chemii. Věnovala se především výzkumu interakcí mezi hostiteli a patogeny. Následně absolvovala studijní pobyt v Národním výzkumném centru ve Franci, v největší evropské výzkumné a vývojové organizací s se sídlem v Paříži. Byla rovněž úspěšnou řešitelkou tříletého juniorského grantu Grantové agentury České republiky. Od roku 2021 působila na pozici Zástupkyně ředitele pro administrativu vědeckého pracoviště CEITEC MUNI. Pod jejím vedením získalo toto pracoviště jako první vědecká instituce ocenění v soutěži Firma roku: Rovné příležitosti. Svou práci dělala Martina Pokorná s neutuchajícím elánem a pozitivní energií. Své osvědčené postupy v oblasti řízení vědy sdílela v rámci národních i mezinárodních profesních sítí, čímž výrazně přispívala také k šíření dobrého jména naší fakulty.
Cena byla udělena in memoriam.
Cenu převzal manžel, pan Ing. Jan Pokorný, s dcerami.
Fotogalerie
Foto: Irina Matusevič