Termín pro podání přihlášek
International applicants for doctoral study (Czech and Slovak Republics applicants NOT included)
Doktorské studium v prezenční nebo kombinované formě.
Program je možné studovat pouze jednooborově se specializací (Analytická chemie, Anorganická chemie, Fyzikální chemie, Materiálová chemie nebo Organická chemie).
Termín podání přihlášky v závislosti na zvoleném přijímacím řízení (půlnoc 30. 11. 2024 nebo 15. 12. 2024)
Cílem doktorského studijního programu Chemie je příprava vysoce kvalifikovaných odborníků v pěti studijních specializacích - analytické, anorganické, fyzikální, materiálové a organické chemii. Příprava doktorandů probíhá na Ústavu chemie Př. f. a je založená na vědeckém bádání a samostatné tvůrčí činnosti ve vybraném oboru a oblasti výzkumu nebo vývoje. Hlavní tématické okruhy vědeckého bádání jsou pro jednotlivé specializace:
„Chemie je mocná čarodějka“
Analytická chemie
Vývoj metodologie a instrumentace v oblasti spektrometrie a analytické separace.
Instrumentální analýza anorganických, organických a biologických vzorků.
Analytické aplikace a charakterizace nanomateriálů.
Anorganická chemie
Syntéza a charakterizace vlastností komplexních sloučenin kovů a koordinačních polymerů
Syntéza organokovových sloučenin a studium jejich struktury a vlastností
Syntéza molekulárních sloučenin jako prekurzorů pro nové materiály
Fyzikální chemie
Fyzikálně chemická charakterizace látek a materiálů - studium jejich vlastností moderními metodami výzkumu
Aplikace metod kvantové chemie na problémy struktury, reaktivity a molekulové spektroskopie
Charakterizace a studium biomolekul moderními spektrálními a elektrochemickými metodami
Materiálová chemie
Chemická syntéza nanočástic kovů a oxidů
Fázové rovnováhy a transformace materiálů
Kvantově chemické výpočty v materiálové chemii
Organická chemie
Moderní přístupy v syntetické a medicinální chemii zaměřené na přípravu nových organických molekul s cílenou biologickou aktivitou
Mechanistická organická chemie a fotochemie
Syntéza makrocyklických sloučenin a studium jejich supramolekulárních vlastností
Práce doktoranda pod vedením příslušného školitele je zaměřená buď na samostatnou a tvůrčí experimentální nebo teoretickou činnost. Studium je založeno na hlubokých teoretických znalostech celé disciplíny chemie, které student získává absolvováním povinně volitelných předmětů, doplněných nejnovějšími poznatky ze studované oblasti jak experimentálních technik, tak nových metod, které získává studiem volitelných předmětů. Doktorand se učí kriticky vyhodnocovat poznatky z literatury a informovat o nich, stejně jako o svých výsledcích, odbornou veřejnost prostřednictvím seminářů. Pedagogické zkušenosti získává při pomoci ve výukovém procesu studentů bakalářského či magisterského studia. Cílem studia je i získání širšího vědeckého rozhledu, mezinárodních zkušeností a jazykových dovedností, které je umožněno pobyty na partnerských domácích i zahraničních pracovištích a aktivní účastí na národních a především mezinárodních vědeckých konferencích. V průběhu studia se studenti naučí sepisovat publikace v anglickém jazyce. Metou studia je dosáhnout významných vědeckých poznatků schopných publikace v renomovaných odborných časopisech a nakonec tyto shrnout v podobě doktorské disertační práce. Absolventi studia by měli být připraveni především na další vědecké kariéry v akademických institucích, ale také na možné uplatnění ve firmách disponujících výzkumným zázemím, ve zdravotnických zařízeních a státních institucích.
Dle nařízení vlády mají studenti povinnost absolvovat zahraniční stáž minimálně v rozsahu jednoho měsíce. V rámci programu Chemie je doporučenou formou semestrální stáž.
http://ustavchemie.sci.muni.cz/
O doktorské studenty PřF MU se stará Oddělení pro doktorské studium, kvalitu, akademické záležitosti a internacionalizaci:
https://www.sci.muni.cz/student/phd
Na webové stránce oddělení najdete informace ke studiu:
ale také úřední hodiny, kontakty, aktuality, informace k rozvoji dovedností a ke stipendiím.
Podrobné informace k zahraničním stážím najdete na této webové stránce:
https://www.sci.muni.cz/student/phd/rozvoj-dovednosti/stay-abroad
Absolventi programu Chemie se dle své specializace uplatňují na pracovištích vysokých škol, v ústavech Akademie věd, ve výzkumných ústavech a provozních a kontrolních laboratořích v soukromých firmách a státních institucích. Další oblasti uplatnění jsou zejména chemický, farmaceutický, elektronický a potravinářský průmysl, laboratoře v oblasti ochrany životního prostředí, zdravotnictví, zemědělství a biotechnologií. Uplatnění nalézají i ve sféře vývoje a výroby přístrojů jakož i jejich kvalifikovaného prodeje a servisu. Absolventi jsou flexibilní a dovedou se přizpůsobit požadavkům ostatních pracovišť s chemickým zaměřením, jsou připraveni nejen na profesionální působení ve své specializaci, ale široké vzdělání jim umožňuje i snadnou adaptaci k působení v jiném oboru. Prací v badatelském týmu a získáváním zkušeností při pedagogické pomoci v bakalářském a magisterském studiu si absolventi rovněž rozvíjejí schopnost vést své mladší kolegy. Tím získávají další nepostradatelné zkušenosti pro uplatnění v profesní roli vedoucího pracovníka. Jazykové znalosti, zahraniční kontakty a studijní pobyty umožní absolventovi nalézt uplatnění i na špičkových zahraničních pracovištích.
Termín přijímací zkoušky
Pozvánka k přijímací zkoušce je uchazeči zpřístupněna nejméně 10 dní před termínem konání zkoušky skrze e-přihlášku.
Podmínky přijetí
Pro přijetí musí uchazeč celkem získat alespoň 120 bodů ze 200, přičemž z obou částí musí mít alespoň 60 bodů.
Úspěšný uchazeč je informován o přijetí v e-přihlášce a následně obdrží pozvánku k zápisu.
Kapacita programu
Kapacita daného programu není pevně stanovena, studenti jsou přijímáni na základě rozhodnutí oborové rady po posouzení jejich předpokladů ke studiu a motivace.
Termín přijímací zkoušky
Pozvánka k přijímací zkoušce je uchazeči zpřístupněna nejméně 10 dní před termínem konání zkoušky skrze e-přihlášku.
Podmínky přijetí
Pro přijetí musí uchazeč celkem získat alespoň 120 bodů ze 200, přičemž z obou částí musí mít alespoň 60 bodů.
Úspěšný uchazeč je informován o přijetí v e-přihlášce a následně obdrží pozvánku k zápisu.
Kapacita programu
Kapacita daného programu není pevně stanovena, studenti jsou přijímáni na základě rozhodnutí oborové rady po posouzení jejich předpokladů ke studiu a motivace.
International applicants for doctoral study (Czech and Slovak Republics applicants NOT included)
Přijímací řízení do doktorských programů - akad.rok 2024/2025 (zahájení: jaro 2025)
V rámci jednooborového studia se specializací má student možnost prohloubit si vědomosti v konkrétním zaměření daného studijního programu, specializaci si vybírá jednu. Název specializace pak bude uveden i na vysokoškolském diplomu.
The acoustic signal associated with the plasma formation during the Laser-Induced Breakdown Spectroscopy (LIBS) will be studied. Investigation of the frequency spectrum of the acoustic signal during ablation of various materials as well as study concerning the shot-to-shot evolution of the laser-induced crater morphology and plasma emission lines will be the main topic of this work. The previous results confirm that the acoustic signal is well correlated with the target hardness/density and also can be used as an ablation rate indicator. Acoustic signal provides new information relative to the ablation process that is independent of the LIBS spectrum.
Literatura: D. L. Shinholt, S. N. Anthony, A. W. Alexander, B. E. Draper, and M. F. Jarrold, A Frequency and Amplitude Scanned Quadrupole Mass Filter for the Analysis of High m/z Ions, Review of Scientific Instruments 2014, 85, 11309. Landais, B.; Beaugrand, C.; Capron-Dukan, L.; Sablier, M.; Simonneau, G.; Rolando, C., Varying the radio frequency: a new scanning mode for quadrupole analyzers. Rapid Commun Mass Sp 1998, 12 (6), 302-306.
During this thesis the research will be focused on the development of methods based on labelling of antibodies by nanoparticles and preparation of molecularly imprinted polymers and their application for imaging of proteins and elements in soft tissues. Moreover, improving of lateral resolution and calibration processes will be optimized with respect to reach sufficient limit of detection and lateral resolution.
Nanočástice přináší řadu unikátních vlastností, které nacházejí uplatnění v řadě inovativních metod a protokolů. Není tak náhodou, že využití nanomateriálů patří mezi Národní priority orientovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (VaVaI).
Nanočástice mají nezastupitelné místo i v analytické chemii. Jednotlivé analytické aplikace pak kladnou specifické nároky na konkrétní vlastnosti potřebných nanočástic. Těchto vlastností je někdy náročné dosáhnout při použití jediného typu materiálu (tj. prvku či sloučeniny). Tato dizertační práce směřuje na přípravu nanočástic z plasmonických kovů v kombinaci s dalšími materiály tak, aby byly připraveny částice maximálně vhodné pro danou analytickou aplikaci.
Jedním z cílů dizertační práce tak bude příprava nanočástic umožňující selektivní a citlivou detekci peptidických látek pomocí povrchem zesílené Ramanovy spektrometrie. Zde budou připravované částice složené ze stříbra a sorbentu. Druhá část práce bude směřovat na selektivní detekci thiolovaných látek. Zlaté nanočástice (AuNP) nebo konjugované částice AuNP-Fe3O4 s magnetickými vlastnostmi mají obzvláště silnou afinitu k biomolekulám obsahujícím thiol, které se spontánně adsorbují na povrch Au nanočástic. Aplikace AuNP a AuNP-Fe3O4 bude využita pro selektivní extrakci a prekoncentraci biologických thiolů z neinvazivních biologických tekutin (EBC, sliny, pot) s možností automatizace celého procesu.
Vývoj metod pro sledování prostorové distribuce prvků v různých materiálech na principu spektroskopie laserem buzeného plazmatu. Vývoj a optimalizace konfigurace a experimentálních parametrů sestavy na signál. Použití pokročilých chemmometrických postupů pro vyhodnocení naměřených dat.
Práce se bude věnovat metodám LA-ICP-MS a LIBS, které využívají pro analýzu působení laserového pulzu na povrch vzorku. Bude studováno mikropazma, jehož vlastnosti jsou zásadní pro metodu LIBS (teplota, rozpínání, časový průběh, hustota částic...) a vznikající aerosol, jehož kvalita určuje správnost a přesnost metody LA-ICP-MS (velikostní distribuce čístic, koncentrace částic, složení částic, účinnost transportu...). Bude sestrojena komora pro simultánní provoz obou metod za použití jednoho laseru. Studovány budou různé parametry laseru a různá úprava povrchu vzorků (hrubost, plazmové napařování, nanočástice).
Development of conection of capillary electrophoresis with ICP. Application for analysis of nanoparticles.
Práce se týká následujích témat:
Experimentální část práce bude zahrnovat vývoj nových mikroextrakčních technik, které jsou založeny na selektivních přechodech analytů přes semi-permeabilní fázová rozhraní [1,2]. Při přechodu analytů bude využito difuze [1] nebo bude přechod urychlen účinkem elektrického pole [2]. Výsledné mikroextrakční techniky budou spojeny off-line nebo in-line s vhodnými analytickými metodami (primárně s kapilární elektroforézou) a adekvátnost takového spojení bude demonstrována analýzami biologicky, klinicky a toxikologicky významných analytů v reálných komplexních vzorcích jako je moč, krevní sérum/plasma a plná krev. [1] Kubáň, P., Boček, P., J. Chromatogr. A 1234 (2012) 2-8. [2] Kubáň, P., Šlampová, A., Boček, P., Electrophoresis 31 (2010) 768-785.
Vývoj technik umožňující selektivní detekci biomolekul značených kovovými nanočásticemi pomocí spektroskopie laserem buzeného plazmatu. Vývoj metod pro rychlou detekci biomolekul s vysokým prostorovým rozlišením a citlivostí.
Preparation of hypercrosslinked polymer-based monolithic stationary phases allowing size-based separation of proteins and separation of peptides in gradient elution liquid chromatography.
1. Prepare a literature survey on charged molecular silicon phosphates and phosphonates.
2. Synthesize new charged compounds containing Si-O-P bonds.
3. Characterize the molecular compounds by appropriate methods.
4. Apply the prepared molecules in heterogeneous catalysis with a special focus on reaction between carbon dioxide and epoxides.
The research is focused on the synthesis of new polytopic ligands and their utilization in the construction of functional coordination polymers (porous, luminescent). The attention is given to robust architectures of MOFs, which can be exploited as matrices for crystallization of small molecules (crystalline sponges). Another line of research includes the search for a functional connection between metal complexes and organic macrocycles and molecular clips. Using a rotating anode dual-wavelength X-ray diffractometer, we are able to determine structures even of very tiny crystals and of very complex systems with large unit cells.
1. Prepare a literature survey on molecular silicon phosphates and phosphonates.
2. Synthesize new molecular compounds containing Si-O-P bonds.
3. Characterize the prepared molecules with appropriate methods.
4. Apply the molecular compounds in the synthesis of porous silicophosphate and silicophosphonate materials.
Předložený projekt navazuje na diplomovou práci Mgr. Jakuba Nagyho "Teoretické studium hybridních fosfosilikátových materiálů" obhájenou na Ústavu chemie PřF MU v lednu 2022. Výpočty, které byly v práci provedeny, vedly k vytvoření sady cyklických modelů silikofosfátů s křemíkem v koordinaci 4, 5, nebo 6 s postupnou náhradou několika fosfátových skupin acetáty. Dále ukázaly souvislosti mezi chemickým stíněním centrálního atomu křemíku, úhly mezi vazbami, jichž se centrální křemík účastní, a chemickou identitou substituentů. Hlavní otázkou experimentalistů na počátku celého projektu však bylo pochopení snížené reaktivity silikofosfátů vzhledem k tvorbě hypervalentních struktur, jsou-li některé z fosfátových skupin v reaktantu v koordinaci 4 nahrazeny acetáty. Studium mechanismu reakce čtyřkoordinovaného "čistého" vs. hybridního silikofosfátu s vazebným partnerem bude hlavní náplní předkládaného doktorského projektu. Pro vybranou sadu čtyřkoordinovaných čistých a hybridních silikofosfátů bude metodou DFT modelován povrch reakční potenciální energie, identifikovány tranzitní stavy s dostatečně nízkou energií a jim příslušející produkty. Konečným výstupem předpokládaných publikací bude pochopení zákonitostí mezi identitiou a konformací reaktantu a výškou aktivační bariéry pro příslušnou kondenzační reakci.
Compounds on ice: Ice and snow, the solid forms of water, are very interesting reaction media. Organic compounds are mostly expelled from the inside to the surface of ice and to the veins between ice crystals. We study the compounds in these compartments by absorption, emission, microscopy, and reactivity. These compartments differ from the original solution: the concentration of impurities increases, and the amount of available protons changes. Electrical potential is created on the interface between ice and the solution during freezing. The above facts strongly affect the frozen compounds, whether in natural or human-induced freezing. We investigate the spectroscopy, speciation and compartmentation of compounds on ice to describe ice - compounds interactions.
EXAMPLES of possible research student projects:
OTHER useful information:
Úkolem doktoranda bude prozkoumat povrch potenciální energie vybraných organických elektrocyklizačních reakcí metodou funkcionálu hustoty. Konečným cílem tohoto tématu je - na základě strutur a energií nalezených lokálních minim a tranzitních stavů - pochopit vlivy substituentů na stereochemické chování Diels-Alderových reakcí, vedoucích ke vzniku vybraných enedionů. Téma bude vedeno ve spolupráci s experimentální skupinou organické syntézy na Ústavu chemie PřF (Doc. Kamil Paruch, Dr. Jakub Švenda a Dr. Lukáš Maier).
EXAMPLES of possible research student projects:
OTHER useful information:
Tato disertační práce se bude zabývat přípravou materiálů nesoucích makrocykly bambusurilu. Práce se bude skládat ze syntézy derivátů bambusurilu obsahujících funkční skupiny a jejich připojení k různým materiálům prostřednictvím kovalentních vazeb. Bude testována schopnost připravených materiálů odstraňovat anionty roztoků.
This doctoral thesis will deal with the preparation of materials bearing bambusuril macrocycles. This thesis will consist of the synthesis of bambusuril derivatives containing functional groups and their attachment to different materials through covalent bonds. The resulting materials will be tested for their potency to remove anions from their solutions.
OBJECTIVES: These dissertation projects will explore new routes to porous materials based on metallosilicates. The synthetic procedures will be based on non-hydrolytic sol-gel reactions. Developed procedures will be optimized with respect to maximizing surface area and pore volume and controlling chemical composition and catalytic activity in topical catalytic reactions (e.g. ethanol dehydration, ethanol to butadiene conversion, etc.).
EXAMPLES of potential student doctoral projects:
Further information at:
https://matchem.sci.muni.cz/laboratore/laborator-syntezy-materialu-a-jejich-prekurzoru-lamps
EXAMPLES of student doctoral projects:
More about research can be found on the websites:
Low solubility, biostability, and inefficient targeting of otherwise highly promising active pharmaceutical ingredients are often the limiting factors for their final approval for clinical use. We are developing a methodology to suppress these deficiencies by introducing a novel family of biocompatible macrocyclic carriers. The work consists of three main tasks: 1) the synthesis of covalent molecular capsules, 2) using these in analytical studies of their supramolecular host-guest interactions with selected drug candidates, and 3) carrying out further synthetic modifications of the capsules in order to fine-tune their affinity, activity, targeting, and release of drugs, which are based on results of complementary biological studies.
Our group focuses on the development and photophysical studies of novel photochemically active compounds and fluorophores, emphasizing the use of photochemistry to solve some interdisciplinary problems in chemistry, biology, physics, and environmental sciences. The prospective student will use organic synthesis and physico-chemical tools in the course of his/her studies. The (photo)reaction mechanisms will be investigated using state-of-the-art techniques, such as nanosecond laser flash or femtosecond pump-and-probe spectroscopies.
Web page: https://photochem.sci.muni.cz/
For highlights of our current research, please visit http://orgsyn.sci.muni.cz/
Student navrhne a provede syntézu nových organických sloučenin - potenciálních inhibitorů vybraných proteinových kináz. Nově připravené sloučeniny budou následně testovány ve spolupráci s interními a externími biologickými pracovišti.
Student připraví pomocí organické syntézy (sestávající z více než 15 lineárních kroků) nové syntetické analogy přírodní sloučeniny forskolinu. Tyto nově připravené sloučeniny budou následně testovány - zejména na jejich schopnost (selektivně) aktivovat jednotlivé isoformy adenylylcykláz.
Zajišťuje | Přírodovědecká fakulta | |
---|---|---|
Typ studia | doktorský | |
Forma | prezenční | ano |
kombinovaná | ano | |
distanční | ne | |
Možnosti studia | jednooborově | ne |
jednooborově se specializací | ano | |
v kombinaci s jiným programem | ne | |
Doba studia | 4 roky | |
Vyučovací jazyk | čeština | |
Spolupracující instituce |
|
|
Oborová rada a oborové komise |
Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Chemie? Zeptejte se přímo konzultanta programu:
Konzultant programu
e‑mail: |
---|