AZV - ERA4Health
AZV – ERA4Health
Termíny
- Zahájení příjmu žádostí: 21.11.20245
- Fakultní termín pro kontrolu návrhu vč. rozpočtu: 20.1.2025, 10.6.2025
- Termín podání návrhu projektu: Pre-proposals: 28. 1. 2025, Full proposals: 17. 6. 2025
Konzultace výsledků s CTT (Hana Půstová): co nejdříve
Konzultace právních otázek (Radim Kunc): co nejdříve
Zveřejnění výsledků soutěže: říjen 2025
Délka trvání projektu: 48 měsíců
Základní parametry soutěže
Pilotní výzva partnerství ERA4Health zaměřená na klinické studie: „Fostering Pragmatic Comparative-Effectiveness Trials in Non-communicable Diseases“ (EffecTrial)“ si klade za cíl:
- Podpořit randomizované, intervenční a pragmatické „comparative-effectiveness“ studie ve více zemích
- Umožnit nadnárodní spolupráci mezi výzkumnými týmy v oblasti klinického/veřejného zdraví, které provádějí srovnávací efektivní studie ve více zemích.
Návrhy projektů by se měly týkat všech 4 následujících témat:
- Být pragmatickou „comparative effectiveness trials“, navrženou jako randomizovaná intervenční studie.
- Srovnávat použití v současnosti schválených zdravotnických intervencí buď navzájem, nebo se současným standardem péče.
- Zohledňovat zdravotní zásahy, které mohou zahrnovat mj.: diagnostické, screeningové, preventivní a léčebné intervence. Intervence mohou být farmakologické i nefarmakologické postupy, jako je výživa a/nebo životní styl, chirurgické zákroky, prognostické metody, používání zdravotnických prostředků, elektronické zdravotnictví, jakož i další zdravotní intervence.
- Tyto intervence musí mít vysoký význam pro veřejnost pouze v oblastech těchto specifických onemocnění (které jsou stejně důležité):
- Kardiovaskulární onemocnění;
- Metabolické poruchy;
- Výživa a nemoci související s životním stylem;
- Nepřenosná respirační onemocnění.
Klinické studie iniciované výzkumnými pracovníky z více zemí by se měly primárně zaměřit na alespoň jednu z uvedených témat nebo jejich kombinace.
Velikost projektového konsorcia:
Počet účastníků a jejich výzkumný přínos by měl odpovídat cílům IICS a měl by být přiměřeně vyvážený z hlediska mezinárodní účasti. Každý projekt by měl představovat kritické množství pro dosažení ambiciózních vědeckých cílů a měl by jasně prokázat přidanou hodnotu plynoucí ze společné práce.
V konsorciu by měly být zastoupeny minimálně 3 a maximálně 5 zemí (do tohoto počtu se nezapočítávají země spolupracovníků („collaborators“) (viz níže – v originálním znění).
Seznam zapojených zemí:
Rakousko (FWF), Česká republika (MZČR/AZVČR), Francie (Fr-MoH), Německo (BMBF/DLR), Irsko (HRB), Israel (CSO-MOH), Itálie (IT-MOH), Lotyšsko (LCS), Litva (LMT), Norsko (RCN), Polsko (NCBR), Slovensko (SAS), Španělsko (ISCIII, CSCJA)
*Seznam zapojených zemí je aktuální k datu 20. 11. 2024.
Administrativa
- nejprve je nutné co nejdříve kontaktovat pracovníky děkanátu o záměru podat projekt (kontaktujte: Mgr. Lucii Kulhavou) a Ing. Evu Žufanovou se seznamem zamýšlených pracovníků na projektu, následně obdržíte doporučené rozpětí mezd.
- založit návrh projektu v INET – část ISEP a po doplnění rozpočtu nechat proschvalovat
- založit návrh v systému ISTA a + přidat uživatele kulhava@sci.muni.cz a evazufan@sci.muni.cz k přístupům. (V návrhu, kde budeme vystupovat jako partneři, musí uživatele přidat hlavní strana. V návrhu je taktéž potřeba vybrat podprogram – později nelze měnit.)
Kontakt: Mgr. Lucie Kulhavá